Skip to main content

Problem 85: A manufacturer of external hard drives claims that only 10% of his drives require repairs within the warranty peroid of 12 months.

Problem 85: A manufacturer of external hard drives claims that only 10% of his drives require repairs within the warranty peroid of 12 months.


a. If 5 of 20 of his drives required repairs within the first year, does this tend to support or refuse the claim? b. If 3 of 20 of his drives required repairs within the first year, does this tend to support or refuse the claim?

Solution:


a. If 5 of 20 of his drives required repairs within the first year
Given that $n=20,$ and $p=0.3$
$\sum _{x=5}^{20}b(x;n,p)=\sum _{x=5}^{20}b(x;20,0.1)=1-\sum _{x=0}^{4}b(x;20,0.1)$
$ = 1 - [b(0;20,0.1)+b(1;20,0.1)+b(2;20,0.1)+b(3;20,0.1)+b(4;20,0.1)]$
$b(x;n,p)=\left(\begin{array}{c}n\\ x\end{array}\right){p}^{x}(1-p)^{n-x}$
$b(0;20,0.1) = \left(\begin{array}{c}20\\ 0\end{array}\right){0.1}^{0}(1-0.1)^{20-0} = 0.121577$
$b(1;20,0.1) = \left(\begin{array}{c}20\\ 1\end{array}\right){0.1}^{1}(1-0.1)^{20-1} = 0.27017$
$b(2;20,0.1) = \left(\begin{array}{c}20\\ 2\end{array}\right){0.1}^{2}(1-0.1)^{20-2} = 0.28518$
$b(3;20,0.1) = \left(\begin{array}{c}20\\ 3\end{array}\right){0.1}^{3}(1-0.1)^{20-3} = 0.19012$
$b(4;20,0.1) = \left(\begin{array}{c}20\\ 4\end{array}\right){0.1}^{4}(1-0.1)^{20-4} = 0.08978$
$\sum _{x=5}^{20}b(x;n,p) = 1 - [b(0;20,0.1)+b(1;20,0.1)+b(2;20,0.1)+b(3;20,0.1)+b(4;20,0.1)]$
$= 1-(0.121577+0.27017+0.28518+0.19012+0.08978) = 1-0.9568 =0.0432$
since this probability is very small, it would seem reasonable to refuse the hard drive manufacturer's claim.
b . If 3 of 20 of his drives required repairs within the first year
Given that $n=20,$ and $p=0.3$
$\sum _{x=3}^{20}b(x;n,p)=\sum _{x=3}^{20}b(x;20,0.1)=1-\sum _{x=0}^{2}b(x;20,0.1)$
$ = 1 - [b(0;20,0.1)+b(1;20,0.1)+b(2;20,0.1)]$
$b(x;n,p)=\left(\begin{array}{c}n\\ x\end{array}\right){p}^{x}(1-p)^{n-x}$
$b(0;20,0.1) = \left(\begin{array}{c}20\\ 0\end{array}\right){0.1}^{0}(1-0.1)^{20-0} = 0.121577$
$b(1;20,0.1) = \left(\begin{array}{c}20\\ 1\end{array}\right){0.1}^{1}(1-0.1)^{20-1} = 0.27017$
$b(2;20,0.1) = \left(\begin{array}{c}20\\ 2\end{array}\right){0.1}^{2}(1-0.1)^{20-2} = 0.28518$
$\sum _{x=5}^{20}b(x;n,p) = 1 - [b(0;20,0.1)+b(1;20,0.1)+b(2;20,0.1)]$
$ = 1-(0.121577+0.27017+0.28518) = 1-0.6769 =0.3231$
since this probability is quite large, it would seem reasonable to support the hard drive manufacturer's claim.

Comments

Popular posts from this blog

Problem 98: If 6 of 18 new buildings in a city violate the building code, what is the probability that a building inspector, who randomly selects 4 of the new buildings for inspection, will catch
a. none of the buildings that violate the building code?
b. 1 of the new buildings that violate the building code?
c. 2 of the new buildings that violate the building code?
d. at least 3 of the new buildings that violate the building code?

Problem 98: If 6 of 18 new buildings in a city violate the building code, what is the probability that a building inspector, who randomly selects 4 of the new buildings for inspection, will catch a. none of the buildings that violate the building code? b. 1 of the new buildings that violate the building code? c. 2 of the new buildings that violate the building code? d. at least 3 of the new buildings that violate the building code? Solution: a. none of the buildings that violate the building code? Given that $x=0,n=4,a=6, N=18$ Hypergeometric distribution, $h(x;n,a,N)=\frac{\left(\begin{array}{c}a\\ x\end{array}\right)\left(\begin{array}{c}N-a\\ n-x\end{array}\right)}{\left(\begin{array}{c}N\\ n\end{array}\right)}$ $P(x=0) = h(0;4,6,18)=\frac{\left(\begin{array}{c}6\\ 0\end{array}\right)\left(\begin{array}{c}18-6\\ 4-0\end{array}\right)}{\left(\begin{array}{c}18\\ 4\end{array}\right)} = 0.16176.$ b. 1 of the new buildings that violate the building code? Given ...

Problem 105: If a bank receives on the average α = 6 bad checks per day, what are the probabilities that it will receive (a) 4 bad checks on any given day?
(b) 10 bad checks over any 2 consecutive days?

Problem 105: If a bank receives on the average α = 6 bad checks per day, what are the probabilities that it will receive (a) 4 bad checks on any given day? (b) 10 bad checks over any 2 consecutive days? Solution: Poisson distribution, $f(x;\lambda )=\frac{{\lambda }^{x}{e}^{-\lambda }}{x!}$ a. 4 bad checks on any given day Given that $x=4, \lambda = \alphaT = 6\dot 1 = 6$ $f(4;6 )=\frac{{6 }^{4}{e}^{-6 }}{4!} = 0.134$ b. 10 bad checks over any 2 consecutive days Given that $x=10, \lambda = \alphaT = 6\dot 2 = 12$ $f(10;12 )=\frac{{12 }^{10}{e}^{-12 }}{10!} = 0.104837$

Problem 57: Determine whether it is a subspace of the given vector space $\V$
$\V = \R^2$, and $S$ is the set of all vectors $(x, y)$ in $\V$ satisfying $3x + 2y = 0$.

Problem 57: Determine whether it is a subspace of the given vector space $\V$ $\V = \R^2$, and $S$ is the set of all vectors $(x, y)$ in $\V$ satisfying $3x + 2y = 0$. Solution: $S = \{x \in \R^2 : 3x+2y=0\}$. Let $(x_1,x_2),(y_1,y_2) \in S$. Then $3x_1+2x_2 = 0$ and $3y_1+2y_2 = 0$ Hence, $x + y = (x_1,x_2)+(y_1,y_2) =3x_1+2x_2 + 3y_1+2y_2 = 3(x_1+y_1) + 2(x_2+y_2)$ which implies that $(x_1+y_1,x_2+y_2) \in S$ Consequently, $S$ is closed under addition. Let $a \in \R$ and $(x_1,x_2) \in S$, then $ax = a(x_1,x_2) = a(3x_1+2x_2) = a0 = 0$ $=3(ax_1) + 2(ax_2) =0 $, which implies that $(ax_1,ax_2) \in S$ Therefore $S$ is also closed under scalar multiplication. It follows that $S$ is a subspace of $\R^2$.